Language
destinations

Záhreb

Perfektný víkendový výlet pre milovníkov nákupov a kultúry

Objavte Záhreb

Ako hlavné a najväčšie mesto Chorvátska je Záhreb politické, komerčné, vzdelávacie a kultúrne centrum Chorvátska. Je živým centrom pre cestnú a železničnú dopravu medzi krajinami v regióne, spája rušné autobusové trasy medzi Budapešťou, Viedňou, Ljubljanou, Belehradom a chorvátskym pobrežím. Jeho rušné ulice, plné pouličných umelcov, sú ako stvorené pre prechádzky, zatiaľ čo početné parky a fontány prinášajú tieň a osvieženie v horúcich letných dňoch. Či už zavítate do tohto mesta ako turista alebo obchodný cestujúci, alebo ak váš pobyt potrvá dlhšie, Záhreb očarí vaše srdce.

Aktivity

Múzeá

Množstvo múzeí v Záhrebe odráža históriu, umenie a kultúru nielen Záhrebu a Chorvátska, ale aj Európy a sveta. Pre tých, ktorí majú radi históriu, je archeologické múzeum a etnografické múzeum perfektnou voľbou a tí, ktorí sa chcú dozvedieť viac o histórii Záhrebu, môžu navštíviť múzeum mesta Záhreb. Početné umelecké galérie a múzeá, ako je moderná galéria, múzeum umenia a remesiel, múzeum Mimara a mnoho ďalších, ponúkajú únik pre umelecké duše. Ale pre tých, ktorí oceňujú sentiment, je tu múzeum rozbitých vzťahov: jeho bohaté príbehy, ktoré obklopujú zdanlivo bezcenné predmety, vás môže rozosmiať alebo rozplakať, alebo možno oboje, ale isté je, že si budete viac vážiť ľudí vo vašom okolí.

Podujatia

Záhreb je domovom celoročných slávností. Bez ohľadu na ročné obdobie, niečo sa vždy deje. Ak prídete do Záhrebu v zime, početné adventné podujatia očaria všetky vaše zmysly – od stánkov s jedlom na každom kroku a dobrej hudby, ktorá vychádza z reproduktorov na námestí, až po všadeprítomné blikajúce vianočné osvetlenie. Aj keď zmeškáte šancu byť v Záhrebe v období adventu, nemusíte sa báť nudy, pretože vašu pozornosť upúta množstvo hudobných festivalov.

Pre nadšencov sci-fi a fantasy sú podujatia Sferakon a InfoGamer rajom na zemi. Podujatia trvajú asi tri dni a hostia rôzne prednášky na populárne témy, spolu s hraním stolových hier a LARP (live akčné funkčné hry).

Aplikované umenia

Ak máte radi divadelnú a klasickú hudbu, chorvátske národné divadlo v Záhrebe a koncertná sála Vatroslav Lisinski by mohli byť pre vás tou správnou voľbou. Ak hľadáte javisko vhodné pre deti, vyskúšajte menšie divadlá, ako napríklad bábkové divadlo. Ak ste filmový nadšenec a navštívite Záhreb v párnom roku, budete mať možnosť navštíviť svetový festival animovaných filmov Animafest.

Sakrálne pamiatky

Ako regionálne náboženské centrum skrýva Záhreb mnoho náboženských pamiatok. Ak ste katolík alebo sa jednoducho zaujímate o katolícku históriu, katedrála v Záhrebe je správnym miestom štartu vašej cesty. Jej krásny gotický interiér a exteriér očarí každého, kto sa odváži pozrieť sa hore. Škridly na streche kostola svätého Marka sú uložené tak, aby vytvorili erb Záhrebu a chorvátskeho kráľovstva, Slavónska a Dalmácie, zatiaľ čo architektúra baziliky Najsvätejšieho srdca Ježišovho vám vyrazí dych.

Záhrady

Urobte si prechádzku v ZOO a vychutnajte si zvuky prírody, ktoré mnoho zvierat, ako sú lemury, včely a ryby, vydávajú v biotopoch, ktoré sa čo najviac podobajú ich prirodzenému prostrediu. Pozrite si dravcov žijúcich pokojne v blízkosti svojej koristi a užívajte si krásu vzácnych a ohrozených rastlín.

Ak dávate prednosť flóre pred faunou, botanická záhrada v Záhrebe je miesto, ktoré by ste mali navštíviť. Vezmite si hárok papiera alebo maliarsky stojan a postavte si ho v záhrade, kde sa rôzne kvety a bylinky jemne pohybujú vo vánku alebo si sadnite na lavičku a vychutnávajte si fascinujúce vône.

Najlepšie reštaurácie

Reštaurácie v Záhrebe ponúkajú nielen národné jedlá, ako sú štrukli a kremšnite, ale ponúkajú aj medzinárodnú kuchyňu. Ak chcete ochutnať miestnu kuchyňu, vyskúšajte ćevapi alebo sarma v Pri zvoncu, , ale ak máte chuť na niečo noblesnejšie, navštívte Dubravkin put.

Najlepšie ubytovanie

Záhreb ponúka celú paletu rôznych ubytovacích zariadení, ako sú krásne hotely, rodinné penzióny a kempy – je to mesto šité na mieru pre všetkých.

Hostel

Hostel Main Square sa nachádza v centre Záhrebu, len 20 m od námestia Ban Jelačić. Moderne zariadený hostel ponúka postele v spoločnej izbe a izby s vlastnou kúpeľňou, bezplatným Wi-Fi pripojením na internet a spoločným salónikom.

VIAC O HOSTELI

B & B

B&B Cool Centre Zagreb sa nachádza v Záhrebe, 100 m od námestia Cvjetni a ponúka izby s klimatizáciou. Toto ubytovanie s raňajkami má ideálnu polohu v štvrti Donji Grad, 2 minúty chôdze od archeologického múzea a 3 minúty chôdze od námestia Ban Jelačić.

VIAC O B & B

Hotel

Hotel Dubrovnik sa nachádza v samom srdci  Záhrebu, na hlavnom námestí Záhrebu a jeho tradícia siaha až do roku 1929. Ponúka zrekonštruované izby a apartmány s klasickým interiérom a moderným vybavením. K dispozícii je najmodernejšiu IPTV systém, biznis centrum, posilňovňa, bar, reštaurácia a bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet.

VIAC O HOTELI

Doprava

Po príchode nebudete mať žiadne problémy dostať sa do vášho hotela alebo bytu. Centrálna autobusová stanica Autobusni Kolodvor Zagreb je obklopená stanicami taxislužieb a verejnej dopravy. Ak nechcete uviaznuť v premávke, najlepšou možnosťou je električka – mapa a základné informácie o električkách sú ľahko pochopiteľné.

Záhreb je stvorený na prechádzky, ale je to aj mesto na príjemné jazdy na bicykli. Ak chcete byť rýchlejší, ale stále sa chcete dostať na miesta, na ktoré sa dostanú chodci, môžete si prenajať bicykel na jeden deň, alebo môžete nastúpiť na vozík a previesť sa po meste.

Jednopásmové lístky stoja od 4 do 6 kn, v závislosti na tom, kde si ich kúpite. Môžete si kúpiť aj 24-hodinový lístok, 3-dňový lístok, 7-dňový lístok, 15-dňový lístok a 30-dňový lístok.

Autobusové trasy z a do Záhrebu

Trasy Zastávky
Budapest to Zagreb Budapest – GP Goričan (border crossing) – Zagreb
Bratislava to Zagreb Bratislava – Gyor – Budapest – GP Goričan (border crossing) – Zagreb
Munich to Zagreb Munchen – Linz – Vienna – Vienna APT – Bratislava – Gyor – Budapest – GP Goričan (border crossing) – Zagreb
Zagreb to Budapest Zagreb – GP Goričan (border crossing) – Budapest
Zagreb to Bratislava Zagreb – GP Goričan (border crossing) – Budapest– Gyor – Bratislava
Zagreb to Munich Zagreb – GP Goričan (border crossing) – Budapest– Gyor – Bratislava – Vienna APT – Vienna – Linz – Munchen