Language
destinations

Pula

Tritisíc rokov späť v čase

Objavte Pula

Najväčšie mesto istrijského polostrova má 3000-ročnú históriu, ktorá ponúka rozmanité atrakcie pre milovníkov kultúry. Ulice Puly zdobia historické pamiatky, ktoré pripomínajú veľkosť starobylej Rímskej ríše. Nechajte sa uniesť minulosťou, keď prechádzate pulzujúcimi ulicami so zmrzlinou v ruke. Navštívte chránené pláže v Pule v horúcich letných dňoch a ponorte sa do priezračne čistého Jadranského mora. Toto mesto uchváti nielen vaše srdce, ale aj vašu fantáziu.

Aktivity

Múzeá

Oblasť Istrie je najznámejšia pre svoj výnimočný olivový olej, takže je logické, že v Pule sa nachádza jeho múzeum. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, čo robí istrijský olivový olej najlepším v celom Chorvátsku, nezabudnite navštíviť múzeum Olei Histriae. Pre tých, ktorí majú radi históriu a chceli by sa dozvedieť viac o Jadranskom mori, je archeologické múzeum Istrie a historické a námorné múzeum Istrie perfektnou voľbou. Múzeum moderného umenia Istrie prináša do tohto starobylého mesta mladistvý nádych, ale ak hľadáte niečo iné a bližšie domovu, určite navštívte Memo múzeum každodenného života.

Podujatia

Pula hosts many events throughout the year, whether they are musical, educational, or relaxing. For those who like big parties, the Dimensions festival and the Outlook festival taking place in September are a great chance to go wild and unwind from the stress of everyday life. In case you find yourself in Pula before or after September and still want to party, Uljanik is a great place for you. It’s Pula’s party venue of choice ever since 1965, hosting various DJs practically every weekend, and it offers affordable nights out to its fun-focused regulars. For those who want to go a bit underground, Rojc is a perfect place. Let yourself get lost in this former military school of the Austro-Hungarian army as your senses are overflown with various exhibitions, films, talks and conferences, with just the right amount of music following you everywhere.

Historické budovy

Samozrejme, každý, kto navštívi Pulu, musí navštíviť staroveký rímsky amfiteáter, ktorý je známejší pod názvom Arena Pula. V minulosti javisko pre epické boje gladiátorov, dnes miesto pre množstvo rôznych podujatí, ako napríklad filmový festival, rôzne koncerty, operu, balet a tiež športové súťaže. Ak sa ocitnete v Pule v lete a chceli by ste zažiť, aké to bolo sledovať boje gladiátorov, určite navštívte arénu, v ktorej sa počas letných mesiacov konajú boje gladiátorov každý týždeň. Nadšenci starovekej rímskej mytológie ocenia staré rímske fórum. Chrám cisára Augustusa stále stojí na hlavnom námestí historického centra mesta hneď vedľa radnice. Ako väčšina starobylých miest, aj Pula má svoju pevnosť. Prejdite sa po pevnosti a vychutnajte si nádherný výhľad na historické centrum, ale aj na žeriavy neďalekej lodenice. Pre tých, ktorí hľadajú náboženské vyžitie, je návšteva svätej omše v katedrále v Pule perfektnou voľbou. Bola postavená na mieste, kde sa zhromažďovali kresťania v čase ich prenasledovania. Skôr ako vztýčite hlavu smerom k nebesám, pozrite si starobylú mozajku na podlahe.

Akvárium

Na rozdiel od väčšiny chorvátskych akvárií, ktoré sú striktne „Old-School“, akvárium v Pule si zaumienilo zabezpečiť zachránu ohrozených morských korytnačiek. Akvárium sa nachádza v Habsburgskej pevnosti vo Verduele a umožní vám spoznať lokálny morský život a pomôcť živočíchom, ktoré to najviac potrebujú.

Najlepšie reštaurácie

Istria je známa pre svoje olivy a stredomorskú kuchyňu. Ak hľadáte chutné lokálne jedlo za výhodnú cenu, navštívte Vodnjanka a ak preferujete luxus, Milan je pre vás tým správnym miestom.

Najlepšie ubytovanie

Pula ponúka širokú paletu rôznych ubytovacích zariadení, ako sú krásne hotely, rodinné penzióny a kempy – stačí si len vybrať, kde budete počas návštevy tohto krásneho mesta bývať.

Hostel

Hostel Ljiljana sa nachádza v Pule, 1,3 km od arény Pula a ponúka izby s bezplatným Wi-Fi pripojením na internet. Nachádza sa v blízkosti archeologického múzea v Pule, istrijského múzea moderného umenia a Herkulesovej brány. Medzi atrakcie v tejto oblasti patria historické múzeum Istrie, vzdialené 1,3 km, alebo katedrála Pula, ktorá je vzdialená 1,4 km.

VIAC O HOSTELI

B & B

Izby City Point prešli kompletnou rekonštrukciou koncom roka 2016 a ponúkajú ubytovanie len pár krokov od najznámejších pamiatok Puly. Rímska aréna z 1. storočia je vzdialená len 5 minút chôdze.

VIAC O B & B

Hotel

Park Plaza Histria Pula sa nachádza len pár krokov od pláže a 4 km od centra mesta Pula. Ponúka 3 reštaurácie, tenisové a squashové kurty, vonkajší bazén, biliard, minigolf a ležadlá.

VIAC O HOTELI

Doprava

Po príchode do mesta Pula nebudete mať žiadny problém dostať sa do vášho hotela alebo apartmánu. Mesto má veľmi dobre rozvinutú verejnú dopravu a ponúka tiež množstvo taxislužieb. Ak prichádzate do Puly lietadlom alebo autobusom, miestne autobusy sú pripravené odviezť vás do mesta.

Ulice Puly sú ako stvorené na krásnu prechádzku, ale ak hľadáte rýchlejší spôsob dopravy po meste, môžete si prenajať bicykel alebo nastúpiť na autobus. Autobusy sú známe ako drahé (11 kn za lístok, za osobu, za jazdu), avšak, ak máte v pláne používať iba spoločnosť Pulapromet, mali by ste si zakúpiť kartu BusCard. Karta BusCard je elektromagnetický lístok, ktorý môžete nabiť peniazmi a potom využívať lacnejšie autobusové jazdy. Cena tejto karty je 30 kn, ale zvyčajne ju predávajú za 70 kn, pričom 40 kn zahŕňa kredit, ktorý môžete využiť na jazdy autobusom. Karta BusCard výrazne znižuje cenu jazdy, pretože predstavuje 6 kn za hodinu jazdy po meste (linky 1 až 9). Taktiež, až 5 ľudí môže používať rovnakú kartu BusCard v rovnakom čase, pre rovnaký autobus. Peniaze sú na karte BusCard uložené navždy, čo znamená, že si kartu môžete odložiť na budúcu návštevu Puly bez obáv o stratu kreditu na karte.

Taxi je taktiež k dispozícii. Aktuálna nástupná cena je 15 kn a 7 kn za kilometer, v nedeľu a počas noci počítajte s 20% prirážkou.

Bus routes from and to Pula

Trasy Zastávky
From Salzburg to Pula Salzburg  – Villach –  Bled – Ljubljana –Trieste – GP Kaštel (border crossing)  – Umag – Novigrad – Poreč – Rovinj – Pula
From Pula to Munich PulaRovinj – Poreč – Novigrad – Umag – GP Kaštel (border crossing) – Trieste – Ljubljana – Bled – Villach – Salzburg – Munich
From Pula to Salzburg Pula Rovinj – Poreč – Novigrad – Umag – GP Kaštel (border crossing) – Trieste – Ljubljana – Bled – Villach – Salzburg
From Pula to Ljubljana Pula Rovinj – Poreč – Novigrad – Umag – GP Kaštel (border crossing) – Trieste – Ljubljana
Z Pula do Frankfurtu Pula Rovinj – Poreč – Novigrad – Umag – GP Kaštel (border crossing) – Trieste – Ljubljana – Bled – Villach – Salzburg –Munich – Augsburg – Ulm – Stuttgart – Karlsruhe – Mannheim –  Frankfurt Airport – Frankfurt
From Pula to Bled Pula Rovinj – Poreč – Novigrad – Umag – GP Kaštel (border crossing) – Trieste – Ljubljana – Bled
From Munich to Pula Munich – Salzburg – Villach – Bled – Ljubljana – Trieste– GP Kaštel (border crossing)  – Umag – Novigrad – Poreč – Rovinj – Pula
From Ljubljana to Pula Ljubljana  Trieste – GP Kaštel (border crossing)  – Umag – Novigrad – Poreč – Rovinj – Pula
Z Frankfurtu do Puly Frankfurt –  Frankfurt Airport – Mannheim – Karlsruhe – Stuttgart – Ulm – Augsburg –  Munich –  Salzburg  – Villach –  Bled – Ljubljana – Trieste – GP Kaštel (border crossing)  – Umag – Novigrad – Poreč – Rovinj – Pula
From Bled to Pula Bled – Ljubljana – Trieste – GP Kaštel (border crossing)  – Umag – Novigrad – Poreč – Rovinj – Pula