Language
destinations

Bled

Úžasné miesto pre romantikov, milovníkov prírody a športových nadšencov

Objavte Bled

Niektorí turisti, ktorí navštívia Ljubljanu alebo lyžujú v Alpách, opustia Slovinsko bez návštevy mesta Bled a jeho nádherného jazera. Nachádza sa v blízkosti rakúskych hraníc a je vzdialené 50 km od hlavného mesta Slovinska, Ljubljany. Jazero Bled je jedným z klenotov Slovinska a len ľudí s ľadovo chladným srdcom neočarí jeho oslnivo modrá voda, jeho maličký ostrovček a hrad, ktorý sa vypína jad jazerom. Bled je najobľúbenejšie slovinské letovisko, ktoré očarí každého, od mladých romantických párov až po turistov, ktorí sú pripravení na pešiu turistiku, cyklistiku a vodné športy.

Aktivity

Jazero Bled

Tí, ktorí navštívia mesto Bled sem prichádzajú na ceste k modrozelenému jazeru s rovnakým názvom. Jazero Bled je ľadovcové jazero obklopené zelenými horami a má malý ostrov, na ktorom stojí starý kostol. Samotné jazero nie je veľmi veľké: má rozlohu len 2 x 1,38 km, takže prechádzka okolo zaberie približne hodinu. Na ceste sa nachádzajú zastávky, na ktorých si môžete oddýchnuť a vychutnať si prírodné krásy a tiež zastávky na tekuté osvieženie, takže prechádzka okolo jazera vám kľudne môže zabrať celé ráno alebo poobedie. Pozrite si elegantné vily z 19. storočia, sledujte kačice šťastne plávajúce na jazere a všimnite si nádherné baldachýny vytvorené z korún stromov.

Sakrálne pamiatky

Ak sa chcete dostať na ostrovček, môžete využiť ručne poháňané plavidlo alebo si môžete požičať čln. Keď sa dostanete na ostrov, kamenné schodíky vás privedú do barokového kostola Nanebovzatia Panny Márie zo 17. storočia. Pozrite sa na bohato zdobenú hlavnú časť kostola a krátku výstavu o samotnom ostrove. Pred opustením ostrova môžete zazvoniť na zvonček želaní – návštevníci zazvonia na zvonček s vierou, že im splní tajné želanie. Nenechajte sa však zmiasť: zvonenie na zvonček je ťažšie, než sa zdá.

Na brehu neďaleko hradu Bled stojí od roku 1905 neogotický farský kostol svätého Martina. Aj keď si možno nebudete môcť pozrieť samotný interiér kostola, ak práve neprebieha svätá omša, môžete nazrieť cez sklo a aspoň tak obdivovať jeho interiér.

Historické lokality

Na ostrove Bled stojí spolu s kostolom stojí dom Provost. V minulosti slúžil pre kňazov a pútnikov a dnes slúži ako malé múzeum.

Hrad Bled hrdo stojí na skalnatom výbežku od 11. storočia a dozerá na Bled a jazero. 800 rokov bol sídlom biskupov z Brixenu. Dnes ukrýva veľkú zbierku zbraní a brnenia a šperky nájdené na slovanských pohrebiskách v Pristave. Cesta na hrad je dosť strmá, ale rozhodne stojí za to. V prípade, že nechcete chodiť pešo, môžete vždy nastúpiť na cestný vlak, ktorý vás tam odvezie.

Prírodné krásy

Vintgar Gorge sa nachádza len 4 km od mesta Bled. Táto nádherná tiesňava ponúka 1600 m dlhý chodník, ktorý križuje rieku Radovna. Ak máte radi prírodu, je to pre vás ideálne miesto. Ale pozor – chodník môže byť klzký a mokrý.

Ďalšie aktivity

Festivalová sieň je populárne miesto mesta Bled obklopené zeleňou na východnom okraji jazera. Pozrite sa, aké koncerty, podujatia alebo výstavy sa konajú počas vášho pobytu v Blede – určite nebudete sklamaní.

Jazero Bled je dobre známe tým, že umožňuje rôzne športové aktivity, ako napr. cyklistika, turistika, veslovanie a jazdu na tobogáne. Vyskúšajte počas vašej návštevy niečo nezvyčajné.

Podujatia

Dni mesta Bled sú dni, kedy je Bled preplnený turistami. Prichádzajú na niekoľko dní, aby si pozreli miestne umelecké remeslá a navštívili koncerty na promenáde. Vrcholom dní mesta Bled, ktoré zvyčajne priťahujú najviac návštevníkov, je tradičná noc mesta Bled, kedy sa jazero celé rozsvieti. Organizátori spustia na vodu 15 000 svetiel vo vaječných škrupinách (ich autorom je Andrej Vidic z Bledu).

Okarina festival Bled, venovaný hudbe z celého sveta, sa koná už od roku 1990. Každý rok sa davy ľudí zhromažďujú v a okolo koncertných pódií a vytvárajú úžasnú atmosféru, ktorá je najlepším dôkazom kvality tohto festivalu.

Najlepšie reštaurácie

Bled ponúka veľké množstvo reštaurácií, či už miestne, národné alebo medzinárodné. Vyskúšajte niečo lokálne v reštauráciách ako Penzion Berchradná reštaurácia a Grajska Plaža. Ak máte chuť na morské plody, navštívte Ostarija Peglez’n. Medzinárodnú kuchyňu nájdete v reštauráciáchOkarina a Špica. Ktorúkoľvek si vyberiete, nebudete sklamaní.

Najlepšie ubytovanie

Bled ponúka širokú paletu rôznych ubytovacích zariadení, ako sú krásne hotely, rodinné penzióny a kempy – je to mesto šité na mieru pre všetkých.

Hostel

Hostel Dolar sa nachádza v meste Bled, 900 m od ostrova Bled. Zariadenie je vzdialené približne 2,5 km od hradu Bled a 2 km od športovej haly Bled. Hostel ponúka záhradu a slnečnú terasu.

VIAC O HOSTELI

B&B

B&B Pletna a dvojposteľová izba s výhľadom na jazero, ktorá ponúka bezplatné Wi-Fi pripojenie a výhľad na hory, sa nachádza v meste Bled, len 1,6 km od športovej haly Bled a 1,7 km od ostrova Bled. Hrad Bled je vzdialený 3,3 km.

VIAC O B & B

Hotel

Elegantný Grand Hotel Toplice sa nachádza na brehu jazera Bled a ponúka panoramatický výhľad na jazero a Alpy. Hotel má boutique wellness centrum s termálnym bazénom, saunami a rôznymi masážnymi a kozmetickými procedúrami. Hostia môžu relaxovať na terase s výhľadom na jazero. Vo všetkých priestoroch je k dispozícii bezplatné Wi-Fi pripojenie.

VIAC O HOTELI

Doprava

Bled sa nachádza len 40 km od letiska v Ljubljane. Odtiaľ sa môžete ľahko dostať do Bledu buď vlakom alebo autobusom.

Bled je malé mestečko. Choďte pešo alebo si požičajte bicykel a užívajte si pokojnú scenériu.

Autobusové trasy z a do Bledu

Trasa Zastávky
From Pula to Bled Pula – Rovinj – Poreč – Novigrad – Umag – GP Kaštel (Croatia-Slovenia) – Trieste – Ljubljana – Bled
From Bled to Pula Bled – Ljubljana – Trieste – GP Kaštel (Croatia-Slovenia) – Umag – Novigrad – Poreč – Rovinj – Pula
From Pula to Munich Pula – Rovinj – Poreč – Novigrad – Umag – GP Kaštel (Croatia-Slovenia) – Trieste – Ljubljana –Bled– Villach – Salzburg – Munchen
From Villach to Ljubjana Villach – Bled – Ljubljana
From Umag to Munich Umag – GP Kaštel (Croatia-Slovenia) – Trieste – Ljubljana –Bled– Villach – Salzburg – Munchen
From Stuttgart to Ljubljana Stuttgart – Ulm – Augsburg– Munchen – Salzburg – Villach – Bled – Ljubljana
From Salzburg to Pula Salzburg – Villach – Bled – Ljubljana – Trieste – GP Kaštel (Croatia-Slovenia) – Umag – Novigrad – Poreč – Rovinj – Pula
From Salzburg to Ljubljana Salzburg – Villach – Bled – Ljubljana
From Pula to Salzburg Pula – Rovinj – Poreč – Novigrad – Umag – GP Kaštel (Croatia-Slovenia) – Trieste – Ljubljana – Bled – Villach – Salzburg
Z Pula do Frankfurtu Pula – Rovinj – Poreč – Novigrad – Umag – GP Kaštel (Croatia-Slovenia) – Trieste – Ljubljana –Bled– Villach – Salzburg – Munchen – Augsburg – Ulm – Stuttgart – Karlsruhe – Mannheim – APT Frankfurt – Frankfurt
From Poreč to Munich Poreč – Novigrad – Umag – GP Kaštel (Croatia-Slovenia) – Trieste – Ljubljana –Bled– Villach – Salzburg – Munchen
From Munich to Umag  Munich – Salzburg – Villach – Bled – Ljubljana – Trieste – GP Kaštel (border crossing) – Umag
From Munich to Pula Munich – Salzburg – Villach – Bled – Ljubljana – Trieste – GP Kaštel (border crossing) – Umag –  Novigrad – Poreč – Rovinj – Pula
From Munich to Poreč Munich – Salzburg – Villach – Bled – Ljubljana – Trieste – GP Kaštel (border crossing) – Umag –  Novigrad – Poreč
From Munich to Ljubljana Munich – Salzburg – Villach – Bled – Ljubljana
From Ljubljana to Villach Ljubljana –Bled– Villach
From Ljubljana to Stuttgart Ljubljana –Bled– Villach – Salzburg – Munchen – Augsburg – Ulm – Stuttgart
From Ljubljana to Salzburg Ljubljana –Bled– Villach – Salzburg
From Ljubljana to Munich Ljubljana –Bled– Villach – Salzburg – Munchen
Z Ljubljany do Frankfurtu Ljubljana –Bled– Villach – Salzburg – Munchen – Augsburg – Ulm – Stuttgart – Karlsruhe – Mannheim – APT Frankfurt – Frankfurt
Z Frankfurtu do Puly Frankfurt – APT Frankfurt – Mannheim – Karlsruhe – Stuttgart  – Ulm – Augsburg – Munich – Salzburg – Villach – Bled – Ljubljana – Trieste – GP Kaštel (border crossing) – Umag –  Novigrad – Poreč – Rovinj – Pula
Z Frankfurtu do Ljubljany Frankfurt – APT Frankfurt – Mannheim – Karlsruhe – Stuttgart  – Ulm – Augsburg – Munich – Salzburg – Villach – Bled – Ljubljana