Language
destinations

Benátky

Potápajúci sa taliansky príbeh lásky

Objavte Benátky

Mesto mramorových palácov postavené v lagúne, slnečné okuliare, topánky s vysokou podrážkou, voľné šaty – Benátky boli vždy mesto plné vyzývavosti. Aj keď sa môžu zdať malé, Benátky sú v skutočnosti obrovské. Mesto vie, ako má vyzerať kráľovská hostina. Presvedčil sa o tom aj kráľ Henry III, keď raz pred neho priniesli viac ako tisíc jedál. Dnes je takáto hostina k dispozícii v menšom počas tzv. „Happy Hour“, keď bary ponúkajú kopce benátskych tapas, cicheti.

Existuje toľko vecí, ktoré môžete objavovať v Benátkach, od historických pamiatok a umeleckých pokladov, po rôzne ostrovy a kanály – na preskúmanie Benátok využite toľko času, koľko chcete.

Aktivity

Múzeá

V Benátkach nájdete viac ako dve desiatky múzeí, pričom každé z nich rozpráva svoj vlastný príbeh. Palazzo Ducale hrdo stojí na nábreží. Mohli by sme si myslieť, že je nepravdepodobné, aby bolo politickým a administratívnym sídlom veľkej republiky, ale vzhľadom k tomu, že Benátky sú stelesnením vyzývavosti, určite to dáva zmysel. Okrem svojej veľkolepej kolonády a geometrickej fasády ukrýva veľké sály, súkromné apartmány a veľký komplex kancelárií, súdov a väzníc.

Potom, ako prišla o svojho otca na Titaniku, stala sa jeho dedička Peggy Guggenheimová jednou z veľkých zberateliek 20. storočia. Jej dom na okraji kanálu ukrýva jej zbierky surrealistického, futuristického a abstraktného umenia.

Galleria Giorgio Francetti Alla Ca’ d’Oro sídli v jednej z najkrajších budov na kanáli Grande. Popol baróna Franchettiho je rozsypaný pod starobylým porfýrovým stĺpom na otvorenom schodišti súdu. Zatiaľ čo obdivujete umenie, vyjdite von na dvojpodlažný balkón a ponorte sa do krásy výhľadov na kanál Grande, ktorý ohraničujú gotické arkády.

Múzeum Ebraico skúma históriu židovskej komunity v Benátkach a vystavuje predmety nielen z benátskej histórie, ale aj z talianskej a svetovej histórie.

Sakrálne pamiatky

Benátky sú mesto zdobené nádhernými náboženskými pamiatkami na každom kroku – sú domovom viac ako 40 kostolov a piatich synagóg.

Bazilika di Santa Maria Assunta existuje od 7.storočia. Po vstupe do baziliky sa pozrite pred seba a obdivujte zlatý posmrtný život svätých a blaženej Panny Márie a dieťaťa, alebo sa im otočte chrbtom a uvidíte diabla nad stratenými dušami v scéne posledného súdu.

Chiesa di Santa Maria dei Miracoli bol postavený v 15. storočí potom, čo ikona Madony od Nicolò di Pietro vo vonkajšej svätyni začala zázračne roniť slzy.

Chiesa della Madonna Dell’Orto zostáva jedným z najlepšie strážených benátskych tajomstiev – bol to farský kostol renesančného maliara Tintoretta, ktorý je teraz pochovaný v kaplnke napravo od oltára.

Schola Canton bola postavená v 16. storočí a jej pozlátené rokokové interiéry boli pridané o dve storočia neskôr. Táto synagóga je výnimkou, pokiaľ ide o Európu, pretože ukrýva osem očarujúcich krajiniek, ktoré sú inšpirované biblickými podobenstvami. Skrýva sa za múzeom Ebraico a môžete ju navštíviť so sprievodcom cez múzeum.

Schola Tedesca bola duchovným domovom komunity Ashkenazi z Benátok od 16. storočia. Môžete ju navštíviť v rámci prehliadky so sprievodcom cez múzeum Ebraico.

Podujatia

V Benátkach sa koná mnoho podujatí, ale najznámejším z nich je karneval. Dýcha históriou, šarmom a tradíciou. Počas desiatich karnevalových dní predstavujú sú Benátky plné zábavy, od pouličných vystúpení až po veľké pódiové vystúpenia.

Regata Storica je jedným z najpozoruhodnejších, najmalebnejších a najpohyblivejších podujatí života v Benátkach. Sledujte, ako popri vás rýchlo presvištia farebné lode.

Najlepšie reštaurácie

V Benátkach nájdete množstvo rôznych reštaurácií. Ak chcete skúsiť niečo miestne a benátske, navštívte Salvmeriu. Ak chcete niečo iné ako mieste jedlá, Restaurant Riviera ponúka vynikajúce talianske jedlá. Navštívte historickú benátsku kaviareň a pekáreň Pasticceria Dal Mas a vyskúšajte čerstvé teplé pečivo alebo zmrzlinu Suso’s. Ak chcete niečo z blízkeho východu, vydajte sa do reštaurácie Gibran, ktorá ponúka kvalitné libanonské jedlá.

Najlepšie ubytovanie

Benátky ponúkajú širokú paletu rôznych ubytovacích zariadení – stačí len vedieť, ako chcete stráviť noci v tomto meste.

Hostel

Ubytovacie zariadenie Casa Accademia sa nachádza 280 m od múzea Gallerie Dell’Accademia a ponúka ubytovanie v Benátkach. Súčasťou ubytovacieho zariadenia je terasa a spoločný salónik.

VIAC O HOSTELI

B & B

Penzión Bianca Cappello sa nachádza v Benátkach, neďaleko parku Ca’d’Oro a mosta Rialto a poskytuje terasu a spoločný salónik. Využívať môžete bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet.

VIAC O B & B

Hotel

Rezort JW Marriott Venice Resort & Spa sa pýši vlastným súkromným ostrovom v benátskej lagúne a ponúka 5-hviezdičkový rezort s kúpeľmi, vonkajším bazénom a 4 reštauráciami. V areáli hotela JW Marriot Venice nájdete sviežu záhradu, strešnú terasu s bazénom a ležadlami a kostol z 19. storočia.

VIAC O HOTELI

Doprava

Keďže sa Benátky nachádzajú na malých ostrovoch v lagúne, voda zohráva v doprave kľúčovú úlohu. Akokoľvek do Benátok prídete, bude posledná časť vašej cesty viesť pešo od najbližšieho vodného autobusu/vodného taxíka, vlakovej stanice alebo parkovacej garáže. Benátky je jediné mesto na svete, v ktorom sa dá chodiť len pešo, takže ak sa chcete niekam dostať trochu rýchlejšie, budete musieť použiť vaporetti (vodné autobusy), ktoré premávajú po väčších kanáloch. Jedna cesta vaporettom stojí zvyčajne 7,00 €. Existujú aj iné typy lístkov, vrátane tých, ktoré ponúkajú zľavy pre mladých do 29 rokov. Vaporetti využíva systém dôvery, čo znamená, že by ste si mali lístok potvrdiť na zastávke pred nástupom.

Bus routes from and to Venice

Trasy Zastávky
From Ljubljana to Venice Airport to Ljubljana Ljubljana – Dolgi most Ljubljana – Šempeter – Venice Airport – Šempeter – Dolgi most Ljubljana – Ljubljana 
From Venice to Ljubljana Venice (Tronchetto) – Venice Mestre (train station) – Venice (Airport VCE) – Šempeter – Dolgi most Ljubljana – Ljubljana 
From Ljubljana to Venice Ljubljana  – Dolgi most Ljubljana – Šempeter – Venice (Airport SE) – Venice Maestre (train station) – Venice(Tronchetto)